KONST / Oljemålningar / Oljemålning 7607003
*
nr 760 7003
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Oljemålning, Herbert Gentry (1919-2003), Rotating Center man, olja på duk, 1972-1973, ramens innermått: 117x105
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Utrop:
15.000 kr
Såld:
12.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 15:01:22
1
Vinnande bud
28/5 15:03:47
1
justering av budtak
- Klassiska
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herbert gentry olja olja på duk oljemålning oljemålningar rotating center man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52
*
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
nr 760 7003
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Oljemålning, Herbert Gentry (1919-2003), Rotating Center man, olja på duk, 1972-1973, ramens innermått: 117x105
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Utrop: | 15.000 kr |
---|---|
Såld: | 12.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 maj 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/5 15:01:22 | 1 | Vinnande bud |
28/5 15:03:47 | 1 | justering av budtak |
- Klassiska
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk mÃ¥lare med afroamerikanskt ursrung.Läs mer om Herbert Gentry
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herbert gentry olja olja på duk oljemålning oljemålningar rotating center man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52